25.
"Bármerre járok, azt nézem, jó lenne-e rudas fotózási helyszínnek" - interjú Mile Melindával (Lina Photography)
Családi és babafotózással kezdte, majd őt is beszippantotta a rúdtánc világa. Maga is megszállott tanítvány, aki fotósként folyton új ötleteken agyal. Volt már nemzeti rúdsport bajnokság, Pole Theatre és világbajnokság hivatalos fotósa is. A rúdtánc fotózásának nehézségeiről és örömeiről beszélgettünk Mile Melindával (Lina Photography) - na meg persze arról is szó esett, ő kiket fotózna szívesen a műtermében.
Mióta foglalkozol fotózással, és ezen belül rudas fotózással?
Nagyjából 10 éve kezdődött a szerelem, először hobbi szinten, majd folyamatos fejlődés, tanulás és gyakorlás, aztán 5 éve már egyéni vállalkozóként, hivatásos fotósként működöm, és nagyon hálás vagyok, hogy megtaláltam az utam. (mosolyog) Rudas témát lassan 4 éve, hogy először fotóztam.
Hogyan jött a rudas fotózás ötlete a képbe?
A tánc, a mozgás mindig is az életem része volt, és szerettem volna egy fotósorozatot, ami különböző táncokat mutat be. Az ismerőseim körében szétnéztem, hogy ki mivel foglalkozik, így többek közt a balett, hip-hop, törzsi hastánc, társastánc, afro dance mozdulatait örökítettem meg, és nem utolsó sorban a rúdtáncról is készült egy sorozat. Azok a képek pedig elindítottak egy lavinát: az egyik sportegyesület felkért a lányok fotózására, innentől pedig alakult szépen ennek az evolúciója, s mondhatni, erre specializálódtam. (nevet)
Milyen nehézségei vannak a rudas fotózásnak?
Egyrészt ismerni kell a sportot, mert nagyon nem mindegy, hogy milyen szögben fotózza az ember a pózokat. Miután engem is beszippantott a rúdsport, így hamar képbe kerültem, hogy mikre kell figyelni, mi a jó szög, hogy érdemes felépíteni a fotózást. Az sem árt, ha van a fotósnak ritmusérzéke, és a dinamikus mozdulatoknál tudja, mikor kell megnyomni a gombot. A világítás is rettentő fontos, mert csodásan ki lehet emelni az izmokat, ha tudja az ember, hova pakolja a vakukat. Teljesen más beállításokat igényel, mint például egy családi vagy babafotózás. Aminél sokszor ütközöm nehézségbe, az a megfelelő helyszínek találása, mert itt is sok szempontot kell figyelembe venni. Meglehetősen specifikus ez a fajta fotózás, de imádom, a szívem csücske!
Honnan merítesz inspirációt?
Húúúú, mindenhonnan… (nevet) Bármerre járok, azt nézem, jó lenne-e fotózási helyszínnek, bármilyen impulzus ér, automatikusan az jut eszembe, hogy be lehet-e építeni a képekbe. Sokszor csak spontán ötletek jönnek a fotózás során, és ömlenek a kreatív gondolatok. Nyilván követek a közösségi oldalakon rudasokat, és lehet látni jópofa dolgokat, leginkább a külföldi profilokon, amik inspirálóak, de azért én igyekszem inkább új dolgokat megvalósítani, saját ötleteket, más helyszíneken.
Milyen versenyeken fotóztál eddig?
A világbajnokságon, a POSA-Pole Sports & Arts World Federation versenyén, a Pole Theatre Hungaryn és a Rúdsport Magyar Bajnokságon.
Na és vannak-e olyan rudas hírességek, akiket még szívesen fotóznál?
Óóóóóó, igen, akit még nem fotóztam (mármint versenyen előfordult, viszont a stúdiómban még nem), de szívesen tenném, pl.: Marion Crampe, Kira Noire, Anastasia Skukhtorova, Sarah Scott, Bendy Kate, Holoda Peter, Bardóczy Ilka, de tudnám még sorolni. (nevet)
Sokféle rudas fotózás létezik: versenyeket is lehet fotózni, műteremben is, szabadban is. Hozzád melyik áll közel?
Jó kérdés. Igazából mind a 3 más technikát és előkészületet igényel, de nem tudnám rangsorolni őket, mert mind a hármat nagyon élvezem.
Van-e olyan álmod ezen a téren, amit még jó lenne elérni?
Álmom egy jóóóóóval nagyobb fotóstúdió, amit kifejezetten a rudas, táncos fotózásokhoz alakítanék ki. Fejben már szinte minden részlet megvan, de egyelőre csak álom…
Szerző: VE