01.
Hozd magad egyensúlyba!
Könnyen kibillensz az egyensúlyodból? Akár a lelki, akár a fizikai egyensúlyról beszélünk, mindkettő megtartása és fejlesztése igen fontos feladat lehet. Aleska Sáfrány Emese utóbbihoz kapcsolódó mini tippjeit itt olvashatjátok.
A mindennapi életben is fontos lehet az egyensúlyérzék, ugyanis megelőzheti az eséseket és ficamokat, segíthet abban, hogy nagyobb legyen a stabilitásunk. Az egyensúlyt fejlesztő gyakorlatok elvégzése ezen kívül segíti az izmok erősítését és tonizálását, és a "reagálási képesség" javítását, és nem utolsósorban növeli a koncentrációs képesség hatásfokát is!
Nézzünk néhány egyensúlygyakorlatot:
1. gyakorlat
Válasszunk valamilyen egyensúlyozásra alkalmas eszközt (togu, bosu, egyensúlyozópárna vagy deszka), amennyiben nincs ilyen eszközünk, egyik lábfejünket helyezzük a másikra úgy, hogy a bokánkat a vádlinkhoz támasztjuk.
Álljunk fel az eszközünkre kifordított lábfejjel (balettban úgynevezett első pozíció), pontosabban érjen össze a sarkunk, a lábfejünket pedig ily módon távolítva egymástól nyissuk ki.
Minden egyensúlygyakorlat közben érdemes egy pontra fókuszálni, így egyszerűbb lesz megtalálni a balanszunkat.
Vegyünk a kezünkbe egy rudat, esetleg egy seprűnyelet, vagy egy szalagot, ha az sincs épp körülöttünk.
Kezdjünk el óvatosan dönteni az egyik irányba a felsőtestünkkel, mintha két fal között lennénk. Majd másik irányba ismételjük meg a gyakorlatot. Ismételjük meg néhányszor, majd középre visszatérve álljunk meg egy pillanatra, és csukjuk be a szemünket. Miután kinyitottuk, kezdjünk el csavarodni a felsőtestünkkel egyik irányba, majd a másikba, ezt is ismételjuk meg néhányszor, középre visszatérve a végén csukjuk be a szemünket.
2. gyakorlat
A következő gyakorlatnál az eszköz közepén állunk egy lábbal (eszköz nélkül szintén a lábfejen állós megoldást érdemes alkalmazni).
A szabad lábunkat hajlítva felemeljük előre, majd nyújtjuk, onnan elvezetjük oldalra nyújtva, majd hátra, hátul marad a láb, és óvatosan a felsőtestünkkel döntünk a talaj irányába, ez a mérlegpóz. Majd megismételjük másik lábbal.
Amennyiben kedvet kaptál az egyensúlyod fejlesztéséhez, látogass el Aleska Sáfrány Emese Balance workshopjára, például legközelebb május 7-én.
A 90 perces workshopon lesz egyensúlyozás kézen, lábon, talajon, balance-álló eszközökön, továbbá mindenféle stabilizáló gyakorlat, amelyek erősítik a belső izomzatot, és a mobilizálásban, egyensúlyérzék-fejlesztésében segítenek. Az óra funkcionális bemelegítéssel indul, és utána a jelszó csakis a Balance!
Szerző: Aleska Sáfrány Emese