06.
Nyújtásra mindig legyen idő!
A nyújtást szívesen ellógjuk az edzés végén, és talán ez az, amire a leginkább sajnáljuk az időt. Mégis, miért fontos, és mik azok a rendkívül egyszerű gyakorlatok, amikkel viszonylag rövid idő alatt is látványos eredményt lehet elérni? Ezúttal Aleska Sáfrány Emese tippjeit osztjuk meg veletek, aki egyben elárulja azt is, miért érdemes időt szánni a stretchingre.
A nyújtás a testmozgás mellett szinte ugyanolyan fontos izmaink számára. A nyújtás hatására nő az izom mozgástartománya, ebből következik, hogy hatékonyabb és könnyedebb lesz a mozgásunk. Emellett kevesen tudják, de a nyújtás gyorsítja a szervezet edzés, illetve verseny utáni regenerációját is. Tehát semmiképpen ne hagyjuk ki!
Fontos, hogy a nyújtást mindig előzze meg alapos bemelegítés, és ügyeljünk a megfelelő hőmérsékletre is. Hidegben nem ajánlott nyújtani, mert könnyedén megsérülhetnek a szalagok, így nyár kivételével tilos ablakot nyitni, miközben nyújtasz, mert a szalag és az izom, nyújtás közben érzékenyen reagál a hirtelen hőmérséklet-lehűlésre!
A következőkben bemutatok négy olyan egyéni és egy páros gyakorlatot, ami egyszerre erősítés és nyújtás is, egyúttal tökéletesek bemelegítésre.
Néhány jó tanács, mielőtt nekivágnánk: nagyon fontos, hogy elegendő időt szánjunk a gyakorlatokra, és ezáltal magunkra is. Minden alkalommal, mielőtt mozgásba kezdünk, azt előzze meg alapos bemelegítés, minden testrészünket mozgassuk át. Ne feledkezzünk meg levegőt is venni a gyakorlatok közben, egyenletesen szívjuk be és fújjuk is ki a levegőt.
Ez a gyakorlat kitűnően átmozgatja a gerincünket, miközben lazít is. Finoman meghajlítja a gerincet, feloldja a csigolyákat összekapcsoló izmokban és szalagokban fennálló feszültséget.
Első gyakorlat: Cicahát
Kiindulópozíció: ereszkedjünk négykézlábra, térdeink közvetlenül a csípőízület alatt, továbbá a kézfej a vállízüket alatt helyezkedjen el. Gerincünk legyen optimálisan egyenes tartásában, fejünk legyen a gerincünk meghosszabbítása, ha a szemünkkel a talajt nézzük, segít, hogy a fejünket egyenesen tartsuk.
1: Vegyünk egy nagy levegőt és kezdjük csigolyáról csigolyára domborítani a hátunkkal, mintha egy fémlapot a két végénél összenyomnánk. Fejünkkel nézzük a combunkat, farokcsontunkat billentsük lefelé.
2: Majd a domború pozícióba érkezve fújjuk ki a levegőt.
3: Végül ugyanúgy, csigolyáról csigolyára, érkeztünk vissza a kiinduló helyzetbe.
Ismétlési szám: 3-5
Második gyakorlat: Térdemelés négykézláb
Kiindulópozíció: ennél a gyakorlatnál is, akárcsak az elsőnél, álljunk négykézláb. Győződjünk meg róla, hogy végtagjaink a megfelelő helyzetben vannak, azaz a tenyerünk legyen a váll alatt, a térd a csípő alatt. Tekintetunk végig a földre szegeződjön.
1: Szorítsuk össze fenekünket, feszítsük be a hasizmot.
2: Térdünket emeljük el a talajtól pár centiméterrel. Tartsuk meg ezt a pózt 30 másodpercig, később emelhetjük 60 másodpercre. Minél közelebb van a térd a talajhoz az elemelést követően, annál hatékonyabb a gyakorlat.
3: Ereszkedjünk vissza a kiindulópózba, és puhán tegyük le a térdünket!
Ismétlési szám: 5-8
Harmadik gyakorlat: Comberősítés tevepózban
Ez a gyakorlat kitűnő combformáló, és kimondottan egyszerű.
Kiindulópozíció: térdeljünk le, térdünk a csípőízüket alatt helyezkedjen el. Tekintetünket szegezzük előre. Karunkat nyújtsunk ki merőlegesen a talajra, és gyakorlat közben végig tartsuk is így meg.
1: Térdízületből ereszkedjünk kissé hátra, de csak addig, míg túlságosan nem feszül a térdünk, közben végig szorítsuk a fenekünket, és tartsuk egyenesen a hátunkat. Csípőízületből semmiképp ne dolgozzunk!
2: Szép lassan jöjjünk vissza a kiindulópózba.
Ismétlési szám: 8-10
Negyedik gyakorlat: Nyújtás tevepózban
A tevepóz erőteljes nyújtást biztosít a gerincnek, mégsem túl nehéz. Törekedjünk a lassú mozgásra, ne akarjunk hirtelen hátrahajolni!
Kiindulópóz: ugyanabból a pózból indulunk, mint a 3. gyakorlatnál.
1: Szép lassan kezdjünk hátrahajolni, miközben kifújjuk a levegőt, engedjük hátra a fejünket. Vigyük a karunkat a hátunk mögé, és fogjuk meg a lábfejünk sarkát. Ha esetleg nem megy, csak addig hajoljunk, míg kényelmesen megy. A csípőnket próbáljuk felfelé nyújtani.
2: 15 másodpercig maradjunk a pózban.
3: Belégzésre emeljük a kezünket, majd fejünket és törzsünket, és térjünk vissza a kiindulási pózba.
Ismétlési szám: 3
+1 gyakorlat: Páros nyújtógyakorlat
A páros egyik fele üljön le a földre, húzza közel magához a talpait összezárva, térdét fektesse ki oldalra. Fontos, hogy minden ülőhelyzetben igazítsuk meg a fenekünk, úgymond húzzuk hátra a farizmot, hogy az ülőgumókra kerüljünk, ezáltal lesz gerincünk egyenes tartásában és billen a csípőnk a megfelelő irányba. Majd a páros másik fele szépen kezdje el nyomni a föld irányába a partnere hátát, ott, ahol a “legpúposabb"- vagyis a hát legmagasabb pontját, tartsa ki egyenletesen, folyamatos terheléssel, súlyadással körülbelül egy percig. Ezután szép óvatosan a térdeit helyezze a partnere combja közepére, ezáltal szinte testsúlya 100%-a nehezedik a partnerére, ebben a helyzetben tartsuk további egy percig, majd óvatosan szállunk le. Miután a felső partner leszállt, a lenti jól rázza le a lábát, és jöhet a csere.
Amennyiben szeretnél még több nyújtási trükköt elsajátítani, látogass el Aleska nyújtás / Body Tone workshopjára, ahol megmutatja saját nyújtási trükkjeit. A hangsúly a nyújtáson, erősítésen van, és persze lesz spárga is. Az sem baj, ha még nem megy, ott majd megtanulod!
Az Aleska Sáfrány Emese használt különböző módszerekből, technikákból egybegyúrt nyújtásórának következő a felépítése:
Az óra bemelegítéssel kezdődik, ezt követően különféle testhelyzetekben végzik a résztvevők a gyakorlatokat, ahol a nyújtást a test vagy annak egy részének súlya biztosítja.
Az óra második felében páros gyakorlatok következnek, ahol a partner által folyamatos terheléssel-súllyal fokozható a leghatékonyabban a hajlékonyság. Egy-egy ilyen pozíciót egy-két percig tartanak ki.
Az óra páros egyensúlygyakorlatokkal, akrojóga pozíciókkal, vagy egyéb levezetőmozgással zárul.
Aleska nyújtás Body Tone workshopjára itt tudtok jelentkezni. Akár már a következő alkalomra is, ami április 16-án lesz!