23.
Amikor a piros alsónemű kilóg, avagy bírói asszisztens voltam a hétvégén
Két napig az első sorban, a bírói asztalnál ült, mégsem látott semmit a versenyből. Viszont rengeteget tanult, és sok furcsaságot látott. Kremling Virág élménybeszámolója élete második bírói asszisztensi munkájáról.
Hé te, ott! Te, igen te! Hallod? Ébresssztőőőőő! - hasít belém a gondolat kora reggel. Elaludtam. A hétvégi fáradtság nyomai kilós súlyokként húztak vissza az ágyba. A súlyokat viszont jó emlékek, benyomások ellentételezik, így nem bánom az elalvást. A hétvégi Rúdsport Magyar Bajnoskágon voltam önkéntes két teljes napon át.
Érdekel a versenyek háttere, szeretem látni, mi húzódik meg a színfalak mögött. Szeretem látni a versenyzőket utcai ruhában, smink nélkül, szeretem látni a színpadi és színpad mögötti előkészületeket. Idén is több kategóriában hirdettek lehetőséget önkénteseknek, úgymint rúdtörlő, jegyárusító, nézői koordinátor, bírói segéd, backstage koordinátor, time manager és bemondó. Mivel a tavalyi évben a bírói segéd pozíciót megkedveltem, így idén is erre jelentkeztem. Ez tavaly a pontozólapok bíróktól történő begyűjtését és főbírónak történő leadását jelentette, illetve a kommunikáció segítését a bírók és a személyzet egyéb tagjai között, szükség szerint. Idén is hasonló tevékenységre számítottam, de ezútta még színesebb volt a feladatköröm.
A bírói sorban kellett helyet foglaljak másodmagammal, és a pontozás teljes adminisztrációját ránk bízták, ami nagyon izgalmasnak bizonyult. A folyamat a lapok begyűjtésével kezdődött. Ezeket - la tavalyi menetrendhez hasonlóan - le kellett adni a a főbírónak, aki azt ellenőrzés után visszaadta nekem, én pedig a pontokat a megadott módszer szerint összesítettem (levontam, szoroztam, osztottam, mikor mit kellett). A végén minden pontozható részre jutott egy összesített eredmény úgy, mint például kötelező elemek, koreográfia és művészi képességek, technikai kivitelezés és levonások, főbírói levonások. Ezeket az eredményeket a másik segéd még egyszer átszámolta, átnézte, jóváhagyta. Majd kategória szerint felvitte a pontokat egy Excel táblába az adott versenyző neve mellé, és a táblázat ebből kalkulált egy végleges pontszámot. Ezt a pontszámot ezután átadtam a bemondónak, aki közölte a versenyző nevét és pontjait.
Fontos volt a gyorsaság, mert egy versenyzőnyi idő, vagyis kb. három perc jutott az előző versenyző lapjainak teljes kiértékelésére, ellenőrzésére. Így tehát a versenyzők produkcióiról lemaradtunk, mert a pontozó lapokkal voltunk elfoglalva, de ezt egyáltalán nem bántuk, hiszen nagyon érdekes dolgokat tanultunk. Például hogy hiába nagyon szép valakinek a dressze, ha nem a sport filozófiájának, eszméjének megfelelő, akkor azért bizony levonás jár. Valamint azért is, ha valaki késik a színpadról, nem jól tölti ki a kötelező elemek nyomtatáványát (versenyzők, figyelem: ez sajnos elég gyakran előfordult!), mozgás közben kilóg az alsóneműje, vagy átlátszik (mókás volt, amikor egy „red underwear” megjegyzés fogadott az egyik értékelő lapon), és még sorolhatnám.
Egy szó, mint száz, mindenkinek ajánlom, aki kicsit is érdeklődik a rúdsport iránt, hogy egyszer életében vegyen részt önkéntesként egy ilyen versenyen, mert sok-sok élménnyel, inspirációval térhet haza. Ja és utána ajánlott kis pihenőt tartani. ☺
Szerző: Kremling Virág